Wikimedia projects/mk

From Strategic Planning

Проектите на Викимедија

Моментално раководиме со низа од тринаесет проекти. Луѓето ги мешаат Википедија и Викимедија.

Моментално проектите на Викимедија се следниве:

  • Википедии на разни јазици:
Првата Википедија е направена на англиски јазик. Започната е во 2001 г. и моментално содржи 3.005.772 статии. Постојат многу други Википедии; подолу се наведени некои од поголемите. (од "http://en.wikipedia.org/wiki/Main_Page")
Над 250.000 статии: Deutsch · español · français · italiano · Nederlands · 日本語 · polski · português · русский · svenska · 中文
Над 100.000 статии: العربية · Bahasa Indonesia · català · čeština · dansk · Esperanto · 한국어 · magyar · norsk bokmål · română · slovenčina · suomi · Türkçe · українська
Над 40.000 статии: Bahasa Melayu · български · eesti · Ελληνικά · Simple English · فارسی · galego · עברית · hrvatski · lietuvių · македонски · norsk nynorsk · slovenščina · српски / srpski · ไทย · Tiếng Việt
  • Заедничка Ризница: Складиште на слободни мултимедијални содржини
  • Викивести: Слободни вести
  • Викиречник: Речник и лексикон
  • Викицитат: Збирка цитати
  • Викикниги: Слободни учебници и прирачници
  • Викиизвор: Библиотека со слободни содржини
  • Викивидови: Именик на видови
  • Викиуниверзитет: Слободни образовни материјали и активности
  • Мета-вики: Коодринација на проектите на Викимедија

Видете и извештаи за проектите (на Мета-вики). Нажалост последниот ваков извештај е направен во 2006 г.

За повеќе информации за тековната состојба на проектите на Викимедија, посетете ја Викимедија-педија.