Where is Wikimedia now?/pl
Jaki jest aktualny stan projektów Wikimedia?
W ciągu ostatnich ośmiu lat, Wikimedia zmieniły światowe postrzeganie dzielenia się wiedzą, wolontariatu i współpracy, tworząc realnym wizję "świata, w którym wkład każdego człowieka, tworzy całą wiedzę".
Pewne kluczowe statystyki:
- 21 milionów artykułów w 271 językach świata (dotyczy nie tylko Wikipedii)
- Ponad 22 miliony zarejestrowanych użytkowników
- Ponad 800 milionów edycji
- 330 milionów odwiedzających dziennie (stan na 2009) (dotyczy tylko wersji językowych Wikipedii)
- 100,000 aktywnych edytorów (stan na 2009) (dotyczy tylko wersji językowych Wikipedii)
Jest to jednak tylko zarysowanie aktualnego stanu Wikimedii. Żeby lepiej go zrozumieć, powstają 3 bazy wiedzy:
- Zasięg: kto odwiedza, a kto nie strony Wikimedii i jakie są trendy?
- Treść: jaka treść znajduje się na stronach Wikimedii i jakie są trendy przy tworzeniu artykułów i ich czytaniu?
- Udział: kto tworzy strony Wikimedii i jakie są trendy?
Prosimy abyś znalazł chwilę, żeby przejrzeć te bazy, poprawiał je i dodawał nowe rzeczy.
Sprawdź kompletny zestaw baz. Sprawdź bazę Zasięgu. Sprawdź bazę Treści. Sprawdź bazę Udziału.
Projekty Wikimedii
Aktualne projekty Wikimedii:
- Wersje językowe Wikipedii
Ta Wikipedia jest pisana po angielsku. Jej projekt wystartował w 2001 i aktualnie zawiera 3 005 772 artykułów. Wiele inny wersji Wikipedii jest równie dostępnych; niektóre z nich są wymienione poniżej:
Więcej niż 250 000 artykułów: Deutsch · Español · Français · Italiano · Nederlands · 日本語 · Polski · Português · Русский · Svenska · 中文
Więcej niż 100 000 artykułów: العربية · Bahasa Indonesia · Català · Čeština · Dansk · Esperanto · 한국어 · Magyar · Norsk (bokmål) · Română · Slovenčina · Suomi · Türkçe · Українська
Więcej niż 40 000 artykułów: Bahasa Melayu · Български · Eesti · Ελληνικά · English (simple) · فارسی · Galego · עברית · Hrvatski · Lietuvių · Norsk (nynorsk) · Slovenščina · Српски / Srpski · ไทย · Tiếng Việt
Źródło: "http://en.wikipedia.org/wiki/Main_Page"
- Wiki Commons: Wolne repozytorium mediów
- Wikinews: Wolny serwis informacyjny
- Wiktionary: Słownik i tezaurus
- Wikiquote: Kolekcja cytatów
- Wikibooks: Darmowe poradniki i podręczniki
- Wikisource: Wolnodostępna biblioteka
- Wikispecies: Katalog gatunków
- Wikiversity: Wolne materiały do nauki i działalności
- Meta-Wiki: projekt koordynacyjny Wikimedii
Zobacz też raporty poszczególnych projektów na stronach Meta. Jednak ostatni taki raport powstał w 2006. Aby poznać więcej aktualnych statystyk projektów Wikimedii i/lub móc się zaangażować (czytać, edytować, wprowadzać dane) zajrzyj do bazy faktów, dotyczącej treści.
Fundacja Wikimedia
- Fundacja działa już od 6 lat. Jako młoda i ciągle się rozwijająca organizacja, ma ona aktualnie kilka wewnętrznych przełomów, rozwijających się bardzo szybko, stając się tym samym bardziej profesjonalną. Codzienne sprawy są wykonywane przez opłacanych pracowników, działających jako wykonwacy. Zarząd składa się z nieopłacanych powierników, którzy doglądają spraw z odległości.
- Na spotkaniu w Frankfurcie na wiosnę 2005 postawiono sobie kilka celów, które miały być osiągnięte w ciągu nadchodzących trzech lat. Wszystkie one udało się zakończyć z powodzeniem.
- Fundacja dojrzała z płatnym personelem i kierownictwem, zarządem (nieopłacanych) powierników i osiągnięciem celów (ze spotkania w Frankfurcie w 2005). Utworzenie w przyszłości stabilności fundacji, określenie zagrożeń, dotyczących charakteru Wikipedii, z którymi fundacja będzie się musiała zmierzyć staną się wartością samej Fundacji
Stowarzyszenia (Chapters)
- Z jednej strony stowarzyszenia są prawnie niezależnymi organizacjami na szczeblu krajowym, zbierającymi znajomych i wspierającymi Wikipedię wraz z innymi projektami Fundacji. Z innej strony stowarzyszenia są integralną częścią ruchu Wikimedii, idącymi krok w krok z Fundacją. Może są jeszcze inne punkty widzenia (wstaw swój tutaj). Aktualna strategia procesu ma także na celu oczyszczenie relacji pomiędzy stowarzyszeniami a samą Fundacją.
- Fundacja Wikimedii posiada trzydzieści krajowych stowarzyszeń na wszystkich kontynentach. Głównie znajdują się one w Europie, natomiast Afryka i kraje arabskie są najsłabiej reprezentowanymi regionami. Zasięg i udział dążą do korelacji z lokalnymi stowarzyszeniami, których liczba wciąż rośnie. Stowarzyszenia różnią się miedzy sobą wieloma aspektami.
- Stowarzyszenia znajomych wspierają Wikipedię, chociaż nie jest do końca jasne, jaką korzyść sami odnoszą i jaki jest ich stopień powiązania z Fundacją. Stowarzyszenia są globalne, ale ich zwartość odzwierciedla miejsce, w którym znajdują się ich członkowie.
Użytkownicy
- Użytkownicy składają się z: edytorów, wikimedian (zbiorowo nazywania uczestnikami) i tych ludzi, którzy wpłacili chociażby jednego dolara stając się jednymi z darczyńców. W większości przypadków są to ci sami ludzie.
Garść statystyk:
- 100 000 aktywnych użytkowników... (2009)
- ...stworzyło, zarządza i utrzymuje 17 milionów stron, 13 milionów artykułów w 271 językach... i te liczby wciąż rosną!
- Stworzyli też coroczną konferencją, nazywaną Wikimianią
- Stworzyli przymierze z GAMB (galeriami, archiwami, muzeami, bibliotekami) takimi jak Narodowy Instytut Zdrowia USA Niemieckie Federalne Archiwum
- Utrzymują i budują systemy, platformy, raporty i...
- Wpłacili ponad 6 milionów dolarów dla Fundacji Wikimedia podczas tegorocznej zbiórki
O uczestnikach
- Badania UNU-Merit potwierdziły, to co wiemy: typowy uczestnik jest samotnym, dobrze wykształcony dwudziestoletnim mężczyzną. Kolejną rzeczą, o której wiemy, jest to, że 1% zarejestrowanych użytkowników dokonuje 99% edycji. Aktualne badania potwierdzają również, że długo działający lub bardzo aktywni edytorzy nie są równie gościnni dla nowych użytkowników, jak miało to miejsce w 2006, gdy sami przychodzili do projektów i to ich witano.
Żeby zaangażować się bardziej sprawy edytorów i osób, które pozwalają projektom Wikimedii kwitnąć, powinieneś zgłębić bazę faktów, dotyczącą Uczestnictwa .
O darczyńcach
- (...)
Czytelnicy
- Aktualnie czytelnicy pochodzą z każdej części świata, miesięcznie 330 milionów osób odwiedza projekty Wikimedii (dane z 2009).
- Większość czytelników dociera do naszych projektów poprzez wyszukiwarki (głównie Google).
O zasięgu
- Ponad 40% użytkowników internetu z Kanady czyta strony projektów Wikimedii, z kolei tylko około 1% Chinczyków, korzystających z globalnej sieci, zagląda na strony Wikimedii.
- Z anglojęzycznych krajów to Stany Zjednoczone mają najmniejszy procent zgłębiania Wikimedii.
- Żeby dowiedzieć się więcej o czytelnikach (poczytać, poprawić lub stworzyć), zajrzyj do bazy faktów o zasięgu
Podsumowanie
- W ciągu ostatnich ośmiu lat, Wikimedia zmieniły światowe postrzeganie dzielenia się wiedzą, wolontariatu i współpracy, tworząc realnym wizję "świata, w którym wkład każdego człowieka, tworzy całą wiedzę".
- Wikimedia jest światowym zjawiskiem, w którym widoczny jest ciągły wzrost poza Stanami Zjednoczonymi, chociaż istnieje nadal wiele możliwości dla przyszłego rozwoju wśród aktualnej populacji.
- Spadek aktywnych użytkowników w połączeniu z mniejszą ilością zainteresowanych edytowaniem i wraz z tym, że edycje nowicjuszy są o wiele częściej cofane, budzi obawy o trwałość współpracy uczestników i kontynuowanie wzrostu Wikipedii.
- Strony Wikimedii zdominowały przypisy online (wraz ze wzrastającą popularnością w pop kulturze); jednak trendy w informacjach, powstających w czasie rzeczywistym i digitalizacja publikacji, stworzyły nowe możliwości, jak i nowe wyzwania.
- W Wikimediach rozszerzane są kolejne dziedziny, jakość się zwiększyła, włączając w to standaryzację, spójność i zapewnienie jakości procesów.
- Chcesz więcej? Zajrzyj do bazy faktów (możesz ją czytać, poprawiać i dodawać nowe informacje).
Przypisy
- Baza faktów jest zbiorem informacji, dotyczących całego ruchu i jego aktualnym odbiorze.
Nawigacja
Please Participate!
Discuss Task Force Recommendations (en). | |
Contribute to our knowledge-base, Wikimedia-pedia. | |
Spread the word (en). |
Featured Content:
News: Please help review and edit Wikimedia's 5-year strategic priorities. | |
Knowledge-base: Offline Wikimedia projects (en) | |
Proposal: |
W tym miejscu procesu zebraliśmy pytania i propozycje. Teraz nadszedł czas, żeby je przedyskutować i zobaczyć, jak pasuję one do lepszej wizji. Poniżej znajdują się linki, które mogą być interesujące.
Pytania wymagające odpowiedzi (en) są dobrym punktem wyjściowym do dyskusji.
» Dokąd Wikimedia zmierzają? (en)
» Zgłaszanie propozycji
» Czym są grupy zadaniowe? (en)
» Jak wziąć udział?
» Co mogę zrobić żeby pomóc wiki? (en)
» O procesie (en)
» Wytyczne społeczności
» FAQ (en)