Jump to content

March 2011 Update/uk

From Strategic Planning

 

Вітаю!

Те, чого домоглися Вікімедії за останнє десятиліття, є насправді надзвичайним, і це сталося завдяки вам. Дякую вам за вашу чудову роботу.

Мене звати Сью Ґарднер і я керую Фондом Вікімедіа – неприбутковою організацією, яка розташованою в Сан-Франциско і має 60 штатних працівників. Ми оплачуємо рахунки за канали доступу, купуємо сервери, а також надаємо юридичний захист проектам Вікімедіа. Також ми допомагаємо в створенні технічних і соціальних рішень, що підтримують Вашу роботу. Мета цього звернення – розповісти вам про заплановану нами роботу і поділитися новими даними про тенденції, які формуються в спільноті редакторів.

Дозвольте мені почати з деякого контексту. За будь-якою практично уявною міркою, проекти Вікімедіа процвітають. Читацька аудиторія продовжує рости – проекти Вікімедіа в даний час відвідують більше 400 мільйонів людей щомісячно. Загальна кількість статей та їх якість продовжує зростати. Щороку все більше людей, ніж будь-коли в минулому, жертвують проекту. І матеріал у проектах продовжує вільно поширюватися: це видно в картах і в соціальних мережах; контент доступний з мобільних телефонів, кишенькових комп'ютерів і портативних пристроїв для читання; він копіюється на безлічі інших сайтів і використовується безліччю різних способів. Все це хороші новини.

Але частина моєї роботи полягає у виявленні проблем. І ось, кілька місяців тому Фонд Вікімедіа провів деякі дослідження для кращого розуміння внутрішньої динаміки наших спільнот. Результатом цього стало дослідження тенденцій редакторів (результати)[1], в ході якого досліджено п'ять основних Вікіпедій: англійську, німецьку, російську, французьку та японську.

Ви можете відзначити, що результати виглядають дещо наближеними: не всі деталі злагоджені. Але це не випадково. Ми ділимося цими новими висновками раніше, так що ви можете допомогти нам інтерпретувати і зрозуміти вже отримані результати, почати спілкуватися з іншими людьми у вашому співтоваристві, про те, як на них реагувати. Ми також відкрили вихідний код, використаний у цьому дослідженні, так що ви можете перевірити методологію, поглянути на дані під різними кутами або обстежити інші проекти і мови.

Наші дослідження

Дослідження редакторських тенденцій говорить нам: між 2005 і 2007 роками у новачків з'явилися проблеми з успішним включенням в роботу спільноти Вікімедіа. До 2005 року в англійській Вікіпедії близько 40% нових редакторів були як і раніше активні після закінчення року після їх першого редагування. Після 2007 року тільки близько 12-15% нових редакторів все ще були активні після року з моменту їх першого редагування. Чим далі від 2007 року безліч людей все ще намагалися стати редакторами Вікіпедії. Що змінилося - так це те, що всі вони більшою мірою нездатні інтегруватися до спільноти Вікіпедії і все швидше і швидше стикаються з невдачею. У співтовариство Вікімедіа стало занадто важко влитися.

Ці загальні закономірності також виявилися на інших вивчених нами мовних розділах.

Наведена нижче діаграма досліджень абсолютно чітко показує це для англійської Вікіпедії. Там показано число активних редакторів (синім кольором) і відсоток редакторів, що приєдналися в тому ж місяці і залишаються активними через рік (червоним)[2].Будь ласка, зверніть увагу, що ці тенденції справедливі при огляді діяльності нових учасників, що мають принаймні 50 повноцінних правок; тобто це не просто збільшення за рахунок тестових і вандальних правок.

Утримання рівня після одного року діяльності нових вікіпедистів (10 повноцінних правок) проти загального числа активних редакторів (> = 5 правок у місяць): англійська Вікіпедія

Проведене дослідження показує, що наші спільноти старіють, що, ймовірно, є прямим наслідком наведених тенденцій. Я не маю на увазі збільшення середнього віку редакторів: мова йде про час перебування у проекті. Новачки роблять меншу частину виправлень, ніж коли-небудь раніше; знижується і саме число новачків. Це є проблемою для кожного, оскільки означає, що навантаження досвідчених редакторів постійно зростає, а людей, готових виконувати функції бюрократів і адміністраторів, стає все менше. Досвідчені вікіпедисти роками спостерігали ці зміни, проте зараз вперше ми маємо дані, що підтверджують те, про що вони говорили.

Грунтуючись на даному та інших дослідженнях (посилання нижче), ми вважаємо, що відбувається наступне: Коли успішні співтовариства стають по-справжньому великими, вони природним чином відчувають кризи зростання. Відбувається наплив нових людей, що створює ефект «Вічного вересня», що полягає в тому, що зростаюче співтовариство з одного боку намагається інтегрувати новачків, а з іншого - зберегти свою працездатність. Це робиться за рахунок формування механізмів самовідновлення та захисту; в нашому випадку це автоматизовані відкати, видалення, попередження учасників і складні правила. Всі подібні механізми безумовно корисні, адже, врешті-решт, вони були створені не просто так, а як реакції на реальні проблеми. І вони виконують своє завдання: вони успішно допомагають досвідченим учасникам підтримувати і забезпечувати якість. Але вони також все більш ускладнюють участь нових людей, що, у свою чергу, мабуть, підвищує навантаження на досвідчених учасників. Мені повідомляють, що участь у 2001, 2003 чи в 2005 приносило більше задоволення і було більш захоплюючим, ніж тепер. Я думаю, що частково це звичайна ностальгія, але, гадаю, дещо з цього - правда.

Відкритість породжує участь

Я вважаю, що ми повинні знову зробити редагування задоволенням для всіх: як для нових, так і для досвідчених редакторів. Деякі з вас не впевнені, що ми зможемо це зробити без шкоди для якості. Моя особиста думка полягає в тому, що це - помилкове рішення, і навіть пастка. Якість і відкритість йдуть рука об руку: якщо б це не було правдою, то Вікіпедії б не існувало - вона б просто не могла існувати! Вікіпедія є найбільшим і найбільш часто використовуваних інформаційним ресурсом, за всю історію людства. Відкритість робить свою справу.

Так що там, де механізми забезпечення якості б'ють по сумлінним новачкам, вони повинні бути замінені іншими механізмами, які будуть підтримувати якість і при цьому приносити менше ненавмисної шкоди. Залучення нових учасників зменшить навантаження, а внесок кожного стане приносити більше задоволення кожному. Я також вважаю, що ми повинні розширити таку нашу діяльність, яка допоможе розвитку нових учасників і допоможе кожному відчувати себе бажаним і цінним.

Ось деякі речі, про які ми замислюємося:

Чи не слід заохочувати нових учасників ділитися більшою інформацією про себе на своїх сторінках учасника, щоб учасники з добрими намірами легше впізнавалися і могли отримувати підтримку? Чи варто створити для учасників автоматизовані механізми для вираження підтримки один одному? Чи не варто створити автоматизовані засоби, що зв'язують нових учасників з досвідченими наставниками? Чи потрібні нам кращі керівництва? Чи немає необхідності у формуванні чорнових просторів (інкубаторів), як на нашій Вікіпедії, де нові статті мали б змогу розвиватися замість того, щоб їх видалили? Що ще слід зробити?

Це важлива робота! Вона буде мати успіх, якщо заради її виконання Ви - душа і серце проектів, люди, які найбільш активні і компетентні будете працювати спільно: з Фондом Вікімедіа і один з одним. Фонд вітає ваші ідеї, ваші думки і вашу підтримку. І ми сподіваємося, що ви будете обговорювати це і один з одним. Мова йде про відкриття нового розділу в нашій історії: про те, щоб зробити наше співтовариство ще більш відкритим, забезпечуючи створення самого якісного ресурсу у світі.

Майбутній рік

У лютому ми опублікували Стратегічний план фонду Вікімедіа і це розставляє довгострокові пріоритети. Спираючись на стратегічний план, ми завершили комплексний аналіз наших пріоритетів з наших продуктів, «Product Whitepaper».

Дані про тенденції участі кажуть, на чому потрібно зосередити нашу увагу в найближчий рік. У цілому, наші основні пріоритети полягають у збільшенні спільноти: створенні плюралістичного оточення, яке могло залучити кожного, хто готовий допомогти. Деякі з цих проектів повинні збільшити приплив і різноманіття нових учасників, але, разом з тим, необхідно сприяти і їх утриманню. Ось на що ми направимо наші основні сили в цьому році:

  1. Створити візуальний редактор. Ми створюємо нове оточення для редагування проектів Вікімедіа, яке повинно стати простіше у використанні і не буде вимагати від учасника вивчення якого-небудь спеціального вікі-синтаксису. Ця робота лише тільки розпочата, і наш новий головний розробник, Бріон Віббер зіграє ключову роль у підготовці нашої програмної платформи до цієї великої зміни. Це довгостроковий проект, великі зміни, але нам необхідно їх зробити, щоб сформувати більш відкрите і різноманітне співтовариство.
  2. Краща атмосфера для новачка. Ми проводимо низку суспільних та технічних експериментів з метою поліпшення враження, одержуваного новими учасниками з добрими намірами: починаючи від утиліт для вираження симпатій, закінчуючи громадськими експериментами з менторства (вивчення такого досвіду, як "Програма менторства" Німецької Вікіпедії і "Інкубатор статей" Руської Вікіпедії), для того щоб вирішити, як можна поліпшити інтерфейс для нових користувачів. Наша мета - щотижня проводити безліч паралельних експериментів з тим, щоб отримані з них уроки позначилися на нашому процесі розробки і на спільноті. Ми створимо безліч сторінок, де ви могли б допомогти нам у цьому, але не нехтуйте і залишенням коментарів прямо на сторінці обговорення цього листа.
  3. Підтримати зростання співтовариства в країнах, що розвиваються. Ми вважаємо, що основою майбутнього зростання наших проектів стануть такі місця, як Індія, Бразилія, Середній Схід і Африка, тому ми хочемо бути там вже сьогодні, допомагаючи громадам рости навколо місії Вікіпедії - вільних знань. Ми допомагаємо пробудити спільноти як через онлайнові, так і офлайнові заходи. Ми також допомагаємо прибрати технічні бар'єри, пов'язані з введенням і відображенням тексту на різних мовах. Мета-сторінка індійських програм, індійські списки розсилки, мета-сторінка бразильського проекту «Каталізатор» і бразильські списки розсилки - ті місця, де багато ініціатив обговорюються і координуються прямо зараз. Фонд «Вікімедіа» також розширив свої програми грантів для підтримки глобального співтовариства і місцевих починань.
  4. Бути на службі у аудиторії на кожному пристрої. Чи то на смартфоні, бюджетному телефоні або планшетному комп'ютері, або ж ви захочете мати офлайновий доступ, ви повинні отримати кращу з можливих альтернатив. Це необхідно, щоб отримати мільйони нових читачів, а також щоб дозволити брати участь людям, які ніколи не доторкнуться до персонального комп'ютера. Поки що ми лише надаємо контури цієї роботи, але ви можете прочитати про нашу мобільну стратегію вже зараз.
  5. Створення приємного враження від участі у творенні та використанні мультимедіа. Зображення, аудіо та відео роблять наші проекти кращими і багатшими. Це ті області, де відзначається стабільне зростання в учасниках, кількості і якості. Вони також представляють собою прості способи почати участь, стимули для більш глибокого залучення в проекти. Ми почали роботу над проектом зручності використання мультимедійної складової (див. звіт), але тут ще є над чим попрацювати. Щоб уникнути конфліктів між зростанням і якістю, ми зробимо двонаправлений підхід, який також формує кошти рецензування та модерування, які розроблені так, щоб бути актуальними і високоефективними.

Ми продовжуємо розробки і в інших областях, включаючи поліпшену систему обговорень, вивірки якості та засоби структурування, а також розробку форм оффлайнової дистрибуції. Опрацьовуються загальні поліпшення інфраструктури сайтів. Але перераховані п'ять пунктів являють собою наші пріоритетні проекти, в які цього року ми вкладемо стільки сил, скільки можливо.

У цій роботі ми будемо співпрацювати з регіональними представниками Вікімедіа, але в основному наш успіх буде залежить від вашої участі. Будь ласка, подивіться дані та дослідження, приєднайтеся до наших активних проектів, допоможіть нам зробити наші технології і процеси кращими. Будьте сміливими і робіть, що вважаєте кращим ‐ лідером є кожен.

Спасибі, що прочитали. Ми з нетерпінням чекаємо ваших пропозицій.

Сью Гарднер,
Виконавчий директор Фонду Вікімедіа

Примітки

  1. The Editor Trends Study was conducted by Diederik van Liere and Howie Fung and supervised by Erik Moeller. The Editor Trends Study was completed on March 10, 2011.
  2. Дивіться дослідження, щоб побачити більш детальну розбивку за редакторам з плином часу і дані з інших мов.

Додаткова інофрмація

  • У листопаді 2009 року User: WereSpielChequers запустив дослідження Wikipedia: Newbie treatment at Criteria for speedy deletion (відношення до новачків як критерій для швидкого видалення) в Англійській Вікіпедії, в якому досвідчені вікіпедисти вели себе як новачки, щоб оцінити процедуру швидкого видалення очима нової людини. Експеримент сам по собі був спірним, один з критиків сказав: «Не думаю, що хтось серйозно заперечує, що є проблема з відношенням до новачків».
  • У грудні 2009 року Марк Грехем, науковий співробітник Оксфордського Інституту Інтернету, опублікував аналіз покриття геотегів в Англійській Вікіпедії, в якому виявилася вкрай низьке покриття Африки і Китаю. Грехем робить висновок: «ясно, що ми далекі від того, щоб вичерпати теми, про які потрібно написати».
  • Результати минулого опитування учасників, опубліковані в лютому 2010 року, встановили, що близько половини з тисячі двохсот колишніх учасників заявили, що припинили участь з особистих причин. Біля чверті заявили, що вони припинили участь з причин пов'язаних зі спільнотою, включаючи відносини з іншими редакторами, яких вони вважали впертими, необ'єктивними чи хамами.
  • Шіджі Алекс створив статистичний звіт про Вікіпедії мовами Індії, що охоплює 2010 рік. У ньому він звертає увагу на те, що створення статей в багатьох Вікіпедіях мовами Індії сповільнилося, і все більше число спільнот Вікіпедій зосередилося на якості, а не кількості.
  • У лютому 2011 року Сью Гарднер опублікувала пост у блозі, в якому були зібрані з різних онлайнових дискусій коментарі від жінок, що розповідають про їхній досвід редагування Вікіпедії, що вилилося в статтю у New York Times: «Gender gap story».
  • Учасник Вікіпедії Леннарт Гулдбрандссон і глава соціальної програми Френк Шуленберг започаткували проект «Account Creation Improvement Project», що ставить своєю метою збільшити кількість людей, які створюють аккаунти учасника і, власне, приступають до участі.
  • User: Kaldari зробив скрипт під назвою Wikilove - з метою просування у Вікіпедії «Wikilove», роблячи процес додавання подарунків і нагород на сторінки обговорення учасників Вікіпедії легшим.