Call for participation/Appeal letter/pl

From Strategic Planning

Ciężko uwierzyć, że mniej niż dekadę temu nie było Wikipedii. Obecnie co miesiąc z projektu korzysta 330 milionów ludzi, współtworząc najchętniej wykorzystywane źródło szerzenia wiedzy na świecie. Setki tysięcy wolontariuszy tworzyły projekty Fundacji Wikimedia przez ostatnie osiem lat.

Choć osiągnęliśmy już wiele, mamy jeszcze więcej do zrobienia by dojść do wizji świata, w której każdy człowiek może korzystać z sumy wiedzy całej ludzkości. Jak możemy skorzystać z tego, co już osiągnęliśmy by pokonać przeszkody, które są nadal przed nami? Mniej niż jedna piąta ludzkości ma dostęp do internetu. Choć setki tysięcy wolontariuszy dodały swój wkład do rozwijanych projektów, treści te nie są reprezentatywne dla różnorodności świata. Tworząc światowy ruch zbierający wolną wiedzę i dzielący się nią musimy dokonać wielu wyborów.

Rozpoczynamy wieloletni projekt rozwijania strategicznego planu dla ruchu Wikimedia. W szczególności chcemy zrozumieć:

  • Gdzie jesteśmy?
  • Dokąd zmierzamy w najbliższych pięciu latach?
  • Jak się tam dostać?

Pomóż nam znaleźć odpowiedzi na te pytania. Zagłęb się w nie, pomyśl, co znaczą dla naszej wizji i wartości. Oto pięć sposobów na które możesz pomóc:

  • Włącz się do grupy roboczej. Organizujemy grupy robocze, które zbadają przedstawione tematy i stworzą zestaw zaleceń związanych z nimi. Przyłącz się, lub stwórz swoją grupę.
  • Powiedz nam jak możesz pomóc. Jeśli jesteś ekspertem w jednym z tematów, którymi się zajmujemy, dołącz do bazy naszych ekspertów. Pozwoli to grupom roboczym i innym wolontariuszom dotrzeć do Ciebie z pytaniami, a Tobie odpowiedzieć gdy będziesz miał wolną chwilę.
  • Opublikuj swoje pomysły. Stwórz propozycję strategii wiki i pomóż zorganizować i ulepszyć propozycje, które już mamy. Opublikuj pomysły na blogu, listach dyskusyjnych lub portalach społecznościowych takich jak Identi.ca, Twitter czy Facebook. Oznacz je #wikimedia lub podlinkuj do strategii wiki tak, by inni mogli je zauważyć.
  • Prowadź dyskusje o strategii. Aby stworzyć dobry plan musimy dotrzeć do szerokiego spektrum uczestników. Grupy robocze nie mogą dojść do wszystkich, którzy mają pomysły na przyszłość Wikimedii. I tu możesz pomóc: Prowadź dyskusje o strategii, osobiście lub on-line, publikuj wyniki w serwisie strategy.wikimedia.org. Tu możesz znaleźć wzorce i narzędzia do prowadzenia takich sesji.
  • Mów do nas. Przekaż swoje przemyślenia zespołowi. Opowiedz nam o swoich pomysłach, nadziejach, obawach czy celach Twoich projektów. Dodaj swój oddźwięk do serwisu lub wyślij e-mail na strategywikimedia.org

Jeśli nie możesz wziąć udziału, może rozważysz wsparcie finansowe tego niezwykle ważnego projektu? Wesprze to bezpośrednio nasze globalne programy wolnej wiedzy. Potrzebujemy również wolontariuszy do wparcia naszych projektów, rozwoju technologii oraz innych działań.

Obecne czasy dały nam unikalną okazję zmiany naszej cywilizacji i stworzenia równych szans dla wszystkich ludzi. Mamy nadzieję, że dołączysz do nas w pracy na rzecz udostępnienia wiedzy każdej osobie na naszej planecie.

z poważaniem,
Michael Snow
Prezes Fundacji Wikimedia
Jimmy Wales
Założyciel Wikipedii i Fundacji Wikimedia

Email responder

Dziękujemy za kontakt z zespołem rozwoju strategii Fundacji Wikimedia. Otrzymaliśmy Twoją korespondencję i odpowiemy tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Wkrótce skontaktujemy się z osobami wybranymi przez grupy robocze. Możesz sam stworzyć taką grupę, korzystając z materiałów dostępnych pod adresem http://strategy.wikimedia.org, przekazując swoje pomysły i rekomendacje.

Pozdrowienia i podziękowania za chęć pomocy.

z poważaniem,

Sitenotice

  • Pomóż stworzyć przyszłość {{grammar:D.lp|{{SITENAME}}}} i innych siostrzanych projektów! <a href="http://URL">Przeczytaj list</a> Michaela Snowa i Jimmy'ego Walesa.

Title

Przeczytaj list Michaela Snowa i Jimmy'ego Walesa.

Button

Zostań wolontariuszem